Jdi na obsah Jdi na menu
article preview

Pozor na bezpečnost během zimy!!!

Hasiči varují před nebezpečím spojeným s topením a rozděláváním ohně v domě

 

Zimní období je tu , kdy domovy provoní teplo z kamen a radiátorů. Zatímco chladné večery lákají k zatopení v krbu či kamnech, hasiči každoročně varují před nebezpečím, které nesprávné topení nebo údržba spotřebičů může přinést. Neopatrnost při rozdělávání ohně nebo zanedbání péče o komíny a topná zařízení může mít katastrofální následky. Jak se vyhnout požáru a zajistit, aby byl váš domov bezpečný? Přinášíme několik klíčových doporučení od odborníků.

 

1. Pravidelná kontrola komína a topných zařízení

 

Podle statistik Hasičského záchranného sboru ČR je jednou z hlavních příčin zimních požárů zanesený nebo neudržovaný komín. Nahromaděná saze a dehet mohou při zatopení snadno vzplanout. Proto je důležité:

Nechat si komín a kouřovod prohlédnout a vyčistit odborníkem alespoň jednou ročně.

Zkontrolovat topná zařízení, jako jsou krby, kamna nebo plynové kotle, a zajistit jejich správnou funkčnost.

 

2. Pozor na přetápění a nesprávné palivo

 

Při topení v krbu nebo kamnech je důležité nepřetápět a používat pouze vhodné palivo. Palivové dřevo by mělo být dostatečně suché, protože vlhké dřevo produkuje více kouře a zvyšuje usazování nečistot v komíně. Nikdy nepoužívejte k topení odpadky, plast nebo jiný nebezpečný materiál – nejenže znečišťujete ovzduší, ale riskujete poškození komína nebo dokonce požár.

 

3. Správné rozdělávání ohně

 

Mnoho lidí podceňuje samotný proces rozdělávání ohně, což může být dalším rizikovým faktorem. Hasiči doporučují:

Nepoužívat k zapálení hořlavé chemikálie, jako je benzín nebo líh.

Zajistit, aby měl oheň dostatek přívodu vzduchu a nezačal se dusit, což by mohlo způsobit zpětný tah kouře do místnosti.

 

4. Detektor kouře a oxidu uhelnatého

 

Neviditelný zabiják, oxid uhelnatý (CO), je bez zápachu a může unikat z nesprávně fungujících spotřebičů nebo ucpaného komína. Instalace detektoru oxidu uhelnatého a kouře je proto nezbytná. Tyto přístroje vás včas upozorní na nebezpečí, které byste jinak nemuseli postřehnout.

 

5. Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru

 

Rozdělaný oheň by měl být vždy pod dohledem. Před odchodem z místnosti nebo před spaním je nutné oheň zcela uhasit. Jiskra může snadno přeskočit na koberec, závěsy nebo jiný hořlavý materiál.

 

6. Hasičský plán a vybavení

 

Každá domácnost by měla mít v dosahu hasicí přístroj nebo alespoň hasicí deku. Je také dobré si s rodinou připravit jednoduchý plán pro případ evakuace, kdyby došlo k požáru. Rychlé jednání může zachránit životy.

 

Závěr

 

Zima a topná sezóna jsou obdobím, kdy si chceme užívat teplo a pohodlí domova. Nezapomínejme však, že i malá neopatrnost může vést k tragédii. Pečlivá údržba, obezřetnost při topení a dodržování bezpečnostních pravidel jsou klíčem k tomu, aby vaše zima proběhla klidně a bez nebezpečných incidentů. Pokud si nejste jisti stavem svého komína nebo spotřebičů, neváhejte kontaktovat odborníky. Pamatujte – prevence je vždy jednodušší než hašení požáru.

 
 

Mail list


Statistiky

Online: 6
Celkem: 30877
Měsíc: 2086
Den: 134

Kontakt

SDH MĚSTO TOUŠKOV

Čemínská 257,
MĚSTO TOUŠKOV
33033
Czech Republic

sdhmestotouskovwebmaster@gmail.com